16:  Tallinna sügisjooksu maraton 8. septembril 2013

Kõik mis ei tapa, teeb vigaseks!

Üks pidupäev jälle möödas. Sai joostud kesklinnast kaks korda Merivälja muuli juurde ja tagasi. Ametliku nimega SEB Tallinna maraton, aeg 4:06:50 ehk kuueteistkümnest seniläbitud maratonist aja poolest eelviimane. Kõik oli ju tore, aga mis ma sellise aja vabanduseks võin öelda? Et see oli mul sellel aastal viies maraton (ja kui lugeda aastaks perioodi 9.sept.2012 - 8.sept.2013, siis kaheksas). On teatud vahe, kas joosta aastas 1-2 maratoni või neli-viis või rohkemgi ning loksuda ühest taastumisperioodist teise. Kõik ei ole Atoneni sugused raudse karkassiga mehed. Minul läks nii, et kuu aega pärast Võidupüha maratoni jooksin põdurate põlvede ja minimaalse vahepealse ettevalmistusega Soome põhjatipus 70.põhjalaiuskraadil Teno maratoni. Rada oli vastumäge ja vastutuult, kuid 4:06:13 ajast hoolimata olin õnnelik omalaadse kogemuse üle. Kuu aega olin üsna kindel, et nüüd on mu jooksud joostud. Tegin kahenädalase vahega kaks lühikest proovijooksu ja mõlemal korral läks põlv kolmandast kilomeetrist valusaks. Alles kolmandal jooksul viis nädalat hiljem õnnestus sinder üle kavaldada. Tallinna maratoniks olin registreerinud juba eelmise aasta detsembris ja kuidagi ei tahtnud loobuda sellest kodusest suurüritusest, „jooksjate laulupeost”. Nüüd oli järel kaks nädalat ja ma otsustasin riskida. Loomulikult selle ajaga enam mingit õiget trenni teha ei tohtinud. Kiivalt põlve olukorda jälgides õnnestus teha üks 13 kilomeetrine ja paar lühemat jooksu. Seitsme nädala kilometraaž 64…

Läksin starti mõttega nautida päeva niipalju kui võimalik. Ilm tõotas kena tulla ning erilisi pingeid ei olnud. Eeldasin, et lõppudelõpuks tuleb üks vaevaline jooks, kuid miskipärast olin kindel, et ma ikka finišini välja veeren, kasvõi vana rasva ja kogemuste varal. Otsustasin alustada 4:00 ehk Atoneni grupi ümbruses ja hiljem vaadata mis saab. Esimestel kilomeetritel olingi Atoneni suure pundi ees, kuid peale esimest joogipunkti hakkasin selle grupi sabas liikuma. Ma nimelt otsustasin kõikides joogipunktides kõndida mõned sammud üle sirge põlve – see tundus aitavat. 4 tunni lõppaja tempo tähendab keskmist kilomeetriaega 5 min 40 sekundit. Seda õnnestus hoida peaaegu 35 kilomeetrini, kuid edasi ei pidanud ma kuhjuvale väsimusele ja kasvavale pulsile enam vastu. Suurem osa kättesaadavaid kilosid ja kaloreid oli ära tarvitatud ja algas vaevaline rasvapõletus. Kilomeetriaeg ronis 6.30 kanti ning pulss alanes - vähese treeningu vili. Viimane (viies) geelilonks läks sisse Russalka juures 37 km-l, kuid magneesiumiampull jäigi tagataskusse punast vorpi hõõruma. Aeglaseim kilomeeter oli 40-s (7:40). Väsinud maratoonarile on ikka parajaks katsumuseks Merepuiesteelt tõusta Paksu Margareeta juurde, siis on seal veel joogipunkt, mis aega röövib, ning kõik need vanalinna munakivisillutisega tänavad! Tõnismäe lauge tõus pole enam nii hull, edasi tuleb ju langus ning lõpp kohe nurga taga. Finish!

Täitsa ok jooks oli. Ilm pikamaajooksuks küll soojapoolne, 15-20 kraadi varjus. Põlved vajavad nüüd puhkust, kuid jalgu vist veel otsast saagima ei pea. Ülle selle aasta neljas ja kokku neljateistkümnes maraton läks suhteliselt korralikult. Ega temagi kilometraaž pärast Tenot teab mis suur polnud – seitsme nädala kohta 108 km. Aeg 4:49:01 jäi küll ta isiklikule tippmargile oma 13 minutit alla, kuid siiski oli see aasta kiireim jooks. Parim vorm oli meil küll suve alguses Riias ja Pärnus, kuid see läks  palava ilma nahka (varjutemperatuurid 20-27). Lihtsalt oli selline aasta. Aga tore oli pärast maratoni Vabaduse platsil hängida ja jooksu-tuttavatega muljetada. Seal olid Ivar ja Ivo, Valentin ja Marden, Ulla ja Sandra, Kaja ja Allan... Päike siras hilissuviselt ja elu oli ilus.

 start
Start (foto "Postimees")
Spordiportaal-Veiko
Pirita teel, 3.km  (foto Spordiportaal)
Spordiportaal-Veiko
Mere äärt pidi tagasi, esimene ring, 15.km (foto Spordiportaal)
Spordiportaal-Toomas
Esimesel ringil vanalinnas, 19.km (foto Spordiportaal)
 tln02
Ülle finish

tln03
Ülle ja Ivar (29s maraton)
tln04
Ülle ja Ülo
tln05
Ivo ja Ülle
tln06
Allan (poolmaraton) Ja Ülle
tln07

Jooksuportaali kajastus
Teisi muljeid ja infot Marathon100 lehel
Tulemused ja pildid spordiportaalis

Meie teised maratonid:
Ü.S.