Kolmteist: Riias 19. mail 2013

Alustuseks, Riia maraton polnud mul sellel aastal esimene. Nimelt jooksin 13.jaanuaril Vinni-Rakvere talvejooksusarja maratoni. Neli nädalat pärast Stamina-DNB vana-aasta jooksu (vt. eelmine sissekanne) tekkis – päev enne starti – eksprompt mõte osaleda ultrajooksja Andrus Leini korraldatud pisikesel jooksuüritusel. No peab ikka peast päris napakas olema! Talvel lume ja seitsme miinuskraadiga joosta koos neljateistkümne teise napakaga kaks korda Rakverest Vinni ja tagasi! Sinni-vinni. Järgmine tase jooksuhulluses! Aga päris lahe oli! Pärast sissejuhatavaid ringe Rakvere staadionil hajusid kõik osavõjad Vinni poole teele ning põhiliselt tähendaski see jooksu ihuüksi. Kaasvõistlejaid nägi vaid pöördepunkti juures vastu tulemas. Talvist rada arvestades tuli korralik aeg, 3:53:03. Võitis Erkki Etverk ajaga 3:12:48. Kahjuks ei jätkunud Üllel pärast 22 kilomeetrit motivatsiooni teist korda Vinni poole tagasi suunduda… Samuti olevat vastutuul lumiste põllulagendike vahel olemise väga külmaks teinud.

Kuigi talv oli korralik, suusatasin vaid kolm korda, neist üks Kõrvemaa suusa”maraton” 38 km (ajale 2:50 h). Tiksusin poole koormusega talviseid jooksukesi ja ootasin lume sulamist. Lumi kadus kuidagi äkki. Esimene kevadekuulutaja oli väärikas 12 km Viljandi järve jooks 1.mail, millel osalesin kuuendat korda. Aeg 53:31 läks parasjagu eelmiste aegade vahele. Loobusin sellel aastal Otepää – Elva 23,4 km jooksust, sest nädal hiljem oli tulemas Riia maraton, kuhu sai juba talvel registreeritud.

Ilmaprognoosid ütlesid juba nädal ette, et Riias tuleb palav jooks. Jooksupäeva hommikuks täpsustusid prognoosid selliseks, et EMHI-HIRLAM lubas stardis 17 ja finishis 24 kraadi (tegelikult oli juba hommikul kell 7 väljas 18 kraadi), yr.no pakkus 21->24 kraadi ja Vene ning Läti prognoosid finishiks isegi 26-28 kraadi. Head aega hea aeg! Marathon100–veebileht oli äsja ilmutanud ülevaate uurimusest, mis kinnitas et optimaalne maratonitemperatuur on kuni 10 kraadi ning 21 kraadiga kaotab minusugune “keskmik” juba umbes 15 minutit. Olin vormi poolest valmis jooksma 3.35-3.40 h, kuid tegin käepaela tempograafiku 3 h 45 min peale, andes aru, et ka see võib olla liialt optimistlik.

Riia maratoni start on 8.30, mis tähendab ärkamist enne 6-t. Meie hotell oli vanalinnas vaid poole kilomeetri kaugusel stardist, kuid veidi häiris magamist öö otsa käiv nädalalõpu ja Eurovisiooni tramburai. Avatud aknaga oli lärmakas, suletud aknaga umbne. Selga panin kõige minimaalsema särgi mille leidsin, see oli vana-aasta maratoni neoonvärviline numbrivest. Valge müts ja päikeseblokk. Kuigi koos startisid üle tuhande maratoonari ja kolm tuhat poolikut, oli ruumi palju ja joosta sai kogu aeg nii nagu tahad. Riia rada mulle üldiselt meeldib, see käib kolm korda edasi-tagasi üle sildade ja kuni veel jõudu jätkub, on piisavalt vaatamist. Ka kaasaelajad on lahedad. Püüdsin hoida 3:45 h lõppaja tempot, mis tähendab 5:20 kilomeetrile. Õigupoolest oli algus pisut kiiremgi, mõtlesin, et kui distantsi lõpuosas temperatuur paratamatult kõrgustesse tõuseb, siis ehk on kergem kui vähem maad järel on… Pulss oli esimesed 10 km keskmiselt 137, siis 143 ja edasi hakkas pulss tõusma 150-160 kanti ja kell jupsima. Vett oli piisavalt, iga 2-3 km järel, lauad pikad ja tops püüti kätte ulatada. Kuid palavus muutus pikapeale jubedaks. Kiirabi turgutas mitut langenut, rohkem oli neid siiski poolmaratoni poolel. Puhus tuuleke 3-4 m/s, kuid parem oli vastutuulelõikudel mitte tuulevarju otsida, vaid üksi joostes end pigem jahutada. Kallasin vett pähe ja jooksin vooliku-dushi alt läbi. Huvitav, et kui alguses said riided higist märjaks, siis hiljem kuivasid nad seljas korduvalt ära, kuni järgmise dushini. 3:45 jänesed, kes enamus distantsist kohe mu selja taga jooksid, said mu kätte sillal viimast korda üle jõe põigates, 35 km-l. Neil ei olnud mingit punti järel, lihtsalt kaks jänest üksi jooksmas. Veel 36.kilomeetrini mõtlesin, et ehk õnnestub mul neist mitte liiga palju maha jääda, kuid alates 38.kilomeetrist saabus ikaldus: tempo aeglustus ligi 7 minutini kilomeetri kohta. Rada tõusis viimast korda sillale ning ma olin täitsa läbi. Pulss langes tollel 40-ndal silla-kilomeetril 142-ni. Mõistsin, et aeglasel käigul vean finsihini välja küll, ma olen üldiselt visa poiss, ei kõnni. Aga ikkagi hämmastas, et kukkumine nii valus tuli. Tegelikult, sedamööda kuidas sild langema hakkas, sain veidi ka tempot juurde kerida. Kolm kilomeetrit pool-koomas olekut taastasid pisut jõuvarusid ning viimased kaks kilomeetrit läbisin olusid arvestades suhteliselt adekvaatse tempoga 5:45 km-le. Viimane kilomeeter vanalinna munakivisillutist oli villis jalgadele valus, kuid läbi hämu tajusin, et jooks oli ikkagi ilus olnud. Lõpp oli kohe nurgataga tulemas. Kaotasin lõpuks oma graafikule umbes 4-5 minutit, jooksu teine pool tuli 6 minutit aeglasem kui esimene pool. Tõusva temperatuuriga oleks negatiivset splitti ääretult raske joosta. Seega taktikalises plaanis veidi vale, kuid mitte kõige hullem jooks. Finishis öeldi temperatuuriks 26, aga tõenäoliselt mahtus "meteoroloogiline temperatuur" stardist minu finishini 19 ja 25 kraadi vahele (auto-termomeetrid näitasid loomulikult rohkem).

Aeg 3:49:12 on mu kolmeteistkümnest maratonist keskmine. Naljakas, sekund halvem kui mullune mälestusväärne 2.juuni (“talve”) maraton Stockholmis. Niivõrd erinevad jooksud, kuid ühed ikaldused mõlemad. Praegu jäid vähemalt jalad terveks (väiksed villid ikka, kuumaga on nad kerged tulema). Ka Ülle jooks läks pisut langevas joones, kuid finishis oli ta päris kõbus. Meil on olnud vaid üks veel kuumem jooks – 2010.aasta Helsinki, kui temperatuur oli pidevalt vahemikus 24-26 kraadi. Üldse oli maratoni lõpetajaid vist 1023 (registreerunuid 1278; minu koht 296), neist 93 eestlast. Täpsemalt vaata Marathon100 kajastust (link allpool). Erinevad distantsid tõid kokku 22 020 osavõtjat, seega ületati taas Tallinna sügisjooksu mullune osavõturekord. Järgmine maraton on mul arvatavasti 22.juunil Võidupüha oma, Torilt Pärnusse.
 

Nordea Rigas maratons

Marathon100.com Riia maratonist

Marathon100.com temperatuuri mõjust jooksule

Vinni-Rakvere talvejooks

Eelmine sissekanne - vana aasta maraton (nr.11)

Riia maratoni tempo-tabel:

tab

Finishiklipp (1)
Finishiklipp (2)


13-1
Sinni-Vinni start Rakvere staadionil

13-2
Täpselt mõõdetud trass sisaldas kõigepealt viite ringi staadionil, siis Vinni poole teele.

13-3
Maratoni ekspo Radisson SAS hotellis

13-3b
Äikesevihmaga Jurmalas päev enne maratoni

13-4
Jooks on alles noor...

13-4b
Üks tüüpiline finishi-pilt (Üllega)

13-5
Pärast finishit

Ü.S.