kik logo
logo

ESTMAR-GALERII

Natura 2000 rakendamine Eesti merealadel: alade valik ja kaitsemeetmed

ESTMAR-AVALEHT
UUDISED
TEGEVUSED
MATERJALID
GALERII

1

 Mereinstituudi laevastik valmis merele minema ESTMARI ülesandeid täitma

6810

Ma juunikuus läen merele…
Sest meri on mu elukoht,
mu rõõm ja lootus, hädaoht .

6803

Hetk enne sukeldumist – huvitav, kas ballooni õhukraan on ikka lahti?

6835

10 km Vilsandist läänes paikneva Suurkuiva madala väikseim sügavus on ca 2m. Pikkadel inimestel niisama ning lühematel nt-ks lestaotstele toetudes on võimalik keset veteavarust muretult püsti seista ning … loota, et paat minema ei sõida.

0011

Proovivõtuvahendid põhjaelustiku kogumiseks kõvalt settelt – tegemist metallraamidega, mille külge kinnitatud riidest kott.

0010

Kiirekasvulised efemeersed niitjad vetikad on laialt levinud ka Vilsandi madalatel levides peamiselt sügavustel 2-8 m. Meie vete tuntuim vetikas - tugeva tallusega põisadru aga antud piirkonnas ei levi – seda eelkõige lainetuse ning jää kulutava tegevuse tõttu, mis ei võimalda mitmeaastasel taimel välja kujuneda.

0014

Pruunvetikas Chorda filum on oma rahvapärase nimetuse – jõhvvetikas –  saanud just nimelt jõhvilaadse talluse tõttu, mida katavad väikesed karvakesed, mille tõttu on vetikas ka pisut limane ning libe. Levinud on vetikas peamiselt sügavustel 0,3-6m. 

0103

Uhkes üksinduses – seltsiks vaid söödava rannakarbi ning agariku kooslus. Ca 12 m sügavusel.

0123

Vilsandi ümbruses esineb rohkelt bioherme. Bioherm on lubjakivi tüüp, mis on moodustunud omaaegsete korallrahude kivistunud jäänustest. Korallid kasvasid siinsetel aladel siluriaegses soojas meres ligikaudu 400 miljonit aastat tagasi. Bioherme on kerge ära tunda - erinevalt tavalisest paekivist pole bioherm kihiline, vaid tema pealispind on konarlik ja urbne. Selline pind tagab ka erinevatele karpidele (pildil söödav rannakarp) ning ning vetikatele (pildil punavetikas agarik) paremad kinnitumistingimused.

0061

Sügavates vetes valitsevas pimeduses põhjataimestik enam ei levi. Küll aga sobib see elupaigaks söödavale rannakarbile ning vähesemal määral ka tõruvähile.


Eesti Mereinstituut, Mäealuse 10a, 12618 Tallinn, Eesti, meri@sea.ee