kik logo
logo

ESTMAR-TEGEVUSED

Natura 2000 rakendamine Eesti merealadel: alade valik ja kaitsemeetmed

ESTMAR-AVALEHT
UUDISED
TEGEVUSED
MATERJALID
GALERII

I - Avamerealade inventeerimine

Avamerealade elustiku inventeerimine algas 2008. aastal ja kestab 2010. aastani. Kogutakse andmeid ja analüüsitakse looduskaitseliselt olulisi liike või elupaiku viies avamerepiirkonnas:

1) Vaindloo piirkond

2) Neugrundi madalik Soome lahes

3) Uuskuiva – Mustpanga madalikud Vilsandi saarest läänes

4) Gretagrund Liivi lahes

5) ulatuslik Hiiumaast põhja ja läände jääv madalike ahelik (Neupokojevi, Apollo, Vinkovi jt).

Madalike arv ja üldpindala on eri piirkondades erinev, kuid tervikuna peaks olema kaetud kõik Eesti territoriaalvete ja majandusvööndi väärtuslikumad madalikud.

Uuritakse eraldi nelja gruppi: põhjataimed ja -loomad, mereimetajad, linnud ning kalad. Iga grupi uurimiseks kasutatakse erinevat, just sellele grupile sobivat metoodikat.

Kalastiku uuringud toimuvad standardsete võrgukomplektide abil, mistõttu piirkondade kalastikust on saadud kvantitatiivsed ja omavahel võrreldavad ülevaated. Ka põhjaelustiku uuringud viiakse läbi analoogse metoodikaga: põhjaammutiga pinnast kogudes ning sukeldumisel visuaalselt vaadeldes ja  videoaparatuuri kasutades.

Linnustiku uuringuteks kasutatakse kahte põhimõtteliselt erinevat, kuid samas hästi standardiseeritud meetodit – laevaloendused ja lennuloendused –, mida omavahel kalibreeritakse.

Mereimetajatele on madalikud seniste teadmiste põhjal tõenäoliselt olulised, kuid tulenevalt loomade toitumisbioloogiast sesoonse iseloomuga ning arvestades peamiselt hüljeste nii individuaalset kui ka rühmalist käitumist, on küllaltki raske ühe või teise ala olulisust määrata. Metoodika selliste alade põhjalikeks uuringuteks paraku puudub. Projekti eelarve ei võimalda laiaulatuslikku standardset telemeetriauuringut, seega kasutatakse visuaalseid vaatlusi ja võimaluste piires ka raadiosaatjatega varustatud isendite abil kogutud andmeid.

Kõige põhjalikumalt on tänaseks läbi töötatud Neugrundi ja Gretagrundi madalik, kus on andmeid kogutud kõikide uurimisteemade lõikes. Neil aladel oli võimalik analüüsis kasutada ka varem kogutud algandmeid. 2008. aasta lõpuks peaksid kõik välitööd ja suurem osa andmeanalüüsist neis kahes piirkonnas olema lõppenud.
Kalastiku ja linnustiku andmete kogumisega on alustatud Hiiumaast põhja ja läände jäävatel Neupokojevi, Apollo ja Vinkovi madalikel. Põhjaloomastiku ja -elupaikade ning linnustiku kohta on esimesed materjalid saadud Vilsandist lääne poole jäävatelt madalikelt.

Välitööde käigus on kogutud väärtuslikku materjali, mis on andnud olulist lisateavet Eesti merealade kohta. Samas saab kvantitatiivseid tulemusi kokku võtta ja avaldada (erinevate alade võrdlev tähtsus jne) alles pärast seda, kui on läbi uuritud kõik merepiirkonnad; enamasti (kalandus, linnud, põhjaelustik) peab arvestama ka sesoonseid aspekte, mis tähendab et uuringuid tuleb teha eri aastaajal. 

II Kaitsekorralduskavade koostamine olemasolevatele merelistele kaitse- või hoiualadele

On tehtud esialgne valik potentsiaalsete alade osas, millele kaitsekorralduskavad koostatakse (vt lisatud kaart). Nende hulgast valitakse välja kuus ala, mis saavad kava 2010. aasta lõpuks. Kaitsekorralduskavad koostatakse varem kogutud andmete põhjal (ESTMAR projekti raames nendel aladel täiendavaid uuringuid ei toimu). Toimunud on esialgsed läbirääkimised Riikliku Looduskaitsekeskusega ja koostööd tehakse A. Tõnissoniga, kes koostab Kolga lahe MKA kaitsekorralduskava.

III Seminarid ja avalikkuse teavitamine

Kolmas tegevus ühendab endas projektijuhtimist, rahvusvahelist kogemuste vahetust (seminarid) ja avalikkuse teavitamist.
11.–12. juunil 2008. aastal toimus Lätis Jurmalas rahvusvaheline seminar:

 „Kogemuste vahetus Balti riikide Natura 2000 merealade kaitsega seotud õiguslikest aspektidest ning 2005–2008 toimunud merealade uuringute tulemuste hindamine

Seminari eesmärgiks oli arutleda Balti riikide Natura 2000 merealade piiritlemise ja kaitsemeetmete ning sellega seonduvate õiguslike aspektide teemal.

Seminaril osalesid projekti eksperdid, mereuuringutega tegelevad VVO-d ja teadlased; riigiasutuste (keskkonnaministeeriumid ja kaitsealade administratsioonid) esindajad Eestist, Lätist ja Leedust; külaliseksperdid Euroopa Komisjonist, Saksamaalt ja Suurbritanniast, sh 14 osalejat Eestist.

Peamised arutelu teemad olid:

  • Natura 2000 merealade moodustamisega seotud õiguslikud aspektid
  • Natura 2000 merealade moodustamine majandusvööndis
  • Piiriüleste Natura 2000 merealade moodustamine ja kaitse korraldus
  • Seadusandlikud vahendid Natura 2000 merealade kaitse tagamiseks


Avalikkuse teavitamiseks on plaanis välja anda kolm infovoldikut ja raamat Eesti merealade loodusväärtustest.
Esimene kolmest voldikust – eesti- ja ingliskeelne üldinfo projekti kohta (500 tk kummaski keeles) – ilmus mais 2008 ja seda on levitatud projekti partneritele.



Eesti Mereinstituut, Mäealuse 10a, 12618 Tallinn, Eesti, meri@sea.ee